Kodėl esamoje ekonominėje situacijoje verta pirkti būstą?
Kylant infliacijai, mažėjant šeimos ūkių vartojimui ir verslams susiduriant su sunkumais, nuogąstaujama, kad šalis gali susidurti su rimta recesija.
Siekiant infliaciją sumažinti iki 2 proc., Europos Centrinio Banko Valdančioji taryba padidino pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų normą naudojantis ribinio skolinimosi bei indėlių galimybėmis iki 4,5 proc., 4,75 proc. ir 4 proc. Dėl to Lietuvos namų ūkiams ir verslams aktualios 6 mėnesių EURIBOR palūkanų normos rugsėjo antrojoje pusėje peržengė 4 proc. ribą ir pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 15 metų.
Kodėl EURIBOR rodiklis toks svarbus būsto rinkai? Kylant palūkanų normoms pirmiausia kyla paskolų įmokos, vadinasi, galima išleisti mažiau pinigų kitur. Iš kitos pusės, norint įsigyti būstą, reikia turėti daugiau pinigų. Aišku, tai nereiškia, kad nereikėtų dairytis būsto, nes atsiranda puiki galimybė susirasti tai, ko kitu atveju nepavyktų.
Mažesnė konkurencija
Pastarasis dešimtmetis nekilnojamojo turto rinkai buvo itin sėkmingas – kasmet nekilnojamojo turto plėtotojai džiaugėsi vis naujais pardavimų rekordais, o sėkmingais rodikliais gyrėsi ne tik antrinė rinka, bet ir bankai, kurie išduodavo vis daugiau paskolų. Kokią galima daryti išvadą? Ogi tai, kad vyravo didelė konkurencija tarp būsto pirkėjų.
Ieškantys būsto gyventojai buvo pastebėję, kad laiko apsispręsti turėjo nedaug, be to, ir pasirinkimas buvo kur kas mažesnis, nes visi geri variantai buvo išgraibstyti. Tai vadinama pardavėjų rinka, kuomet turtą parduodantis asmuo diktuoja sąlygas.
Kita dalis žmonių nusprendė atidėti naujo būsto įsigijimą, dėl kylančių palūkanų normos, finansinių sunkumų bei ekonominio neužtikrintumo. Tokiu būdu rinkoje sumažėjo konkurencija tiems, kurie vis dar gali sau leisti tokį didelį pirkinį.
Sumažėjusi paklausa ir mažesnis pirkėjų skaičius leidžia suprasti, kad mažiau žmonių konkuruoja dėl tų pačių namų atsargų. Kai konkurencija išsenka, pardavėjai praranda pranašumą, kuriuo jie naudojasi per sparčiai augančią pardavėjų rinką, kokia matoma pastaraisiais metais.
Mažesnės kainos arba nuolaidos
Dėl mažesnio pirkėjų skaičiaus nekilnojamo turto pardavėjai greičiausiai nebesulauks didelio kiekio pasiūlymų. Tai gali lemti mažesnes namų kainas arba įvairias nuolaidas. Siekdami įtikti pirkėjams, būsto pardavėjai gali pradėti siūlyti nemokamą automobilio stovėjimo vietą, sandėliuką ar net įrengti virtuvę.
Tikėtina, kad pardavėjams teks tenkintis mažesne pinigų suma, jie nesulauks tokių gerų susitarimų kaip anksčiau, konkurencingoje rinkoje. Nors tai bloga žinia pardavėjams, tačiau ji gali būti geresnė būsto pirkėjams.
Ar verta laukti?
Recesijos dažnai gali išstumti pirkėjus iš rinkos, tačiau nebūtinai todėl, kad tai netinkamas metas pirkti. Tiesą sakant, jei pirkėjai gali sau leisti įsigyti naujus namus, nuosmukis gali būti geras metas tai padaryti.
O tiems, kurie abejoja, ar šiuo metu nėra pats blogiausiais laikas skolintis iš banko – itin lengvai galima rasti argumentų, jog taip nėra. Skolintis galima net ir esant 4 proc. EURIBOR.
Šiuo metu bankų maržos mažiausios per 10 metų. Tad skolinantis dabar, ši maža marža užsifiksuos ilgam laikui, o EURIBOR keisis bei anksčiau ar vėliau mažės. Be to, palūkanų normai išaugus ir paklausai sumažėjus, pirkėjai gali sudaryti kur kas geresnį sandorį dėl norimo būsto.